Szeressétek az öregeket! - a Nagyszülők zarándoklatán jártunk

A mai napon a fatimai Szűz első hazai kegyhelyén Spányi Antal megyés püspök atya tartott ünnepi szentmisét, amelyben kiemelt figyelemben részesítette a zarándok nagyszülőket.

Hűvös, de tiszta idő, igazi őszies napsütés fogadta a szép számú hívősereget. A bevonulást követően Helter István plébános, iskolánk püspöki biztosa üdvözölte a megjelenteket, majd a köszöntők következtek. Iskolánk alapítóját és fenntartóját, Spányi Antal megyéspüspök atyát óvodásaink énekkel és virágcsokorral, nyolcadikosaink képviselői pedig ajándékkal és köszönő szavakkal tisztelték meg. Alsó tagozatosaink pedig Óbecsey István: Szeressétek az öregeket című versét szavalták el a nagyszülők tiszteletére. Diákjaink később a szentmisén is közreműködtek: ministránsokként leendő elsőáldozóink szolgáltak, 8. osztályosaink a könyörgéseket olvasták fel, s természetesen a körmenetbe is bekapcsolódott az iskola összes tanulója. Itt is szeretném közvetíteni püspök atya köszönetét valamennyi diák és pedagógus számára: a főpásztor megköszönte a hétvégi részvételt, a köszöntéseket, a ministránsok segítségét és a jelenlévő pedagógusok előkészítő és felügyelő munkáját is.

A szentmise homíliájában Korzenszky Richárd atya, a tihanyi apátság emeritus perjele osztotta meg gondolatait a hívekkel, mely egyben tanúságtétel is volt. Richárd atya igazán gazdag élettapasztalattal rendelkezik: bencés szerzetesi tevékenysége mellett volt tanár, a pannonhalmi bencés gimnázium igazgatója, 1991-1994 között az oktatási minisztérium munkatársaként az egyházi iskolai rendszer létrehozásában is aktívan közreműködött, majd a tihanyi apátság vezetője lett nyugalomba vonulásáig. (Érdeklődőknek a Magyar Kurír írását ajánlanám Richárd atya életéről.)

 

 

Megélt tapasztalataiból Richárd atya számos életbölcsességet megosztott a hallgatókkal, amelyek biztos irányt mutatnak napjainkban is. Tanítását hallgatva a következőket emelném ki:

A nagyszülők élettapasztalata, megélt élményei azok, amivel legtöbbet segíthetnek családjaiknak, kialakítva az összetartozást, a családi hagyományok, legendáriumok gazdag tárházával. Tanúságként Richárd atya saját életéből hozott példákat: négygenerációs családi ebédeket tartottak vasárnaponként, a nagyszülőknél mindig megvolt a szertartás: ketten megfelezve ettek meg egy-egy almát. Megehették volna külön-külön is, de ők mindig elfelezték. Jó tanácsként javasolta a jelenlévő fiatalabb generáció tagjainak, hogy hallgassanak figyelemmel nagyszüleikre, kérdezzenek tőlük bátran minél többet az életükről, a hagyományokról, ennek nagy hasznát vehetik még későbbi életük során. Ha ők elmennek, senki sem fog már mesélni nekik, milyen volt, amikor még kicsik voltak. A családra mindig kell, hogy jusson idő!

Az idő témakörénél maradva: a földi idejét mindenki ajándékba kapja, s nem tudhatjuk, hogy mennyi lesz ez. Elmondta Tihamér atya történetét, aki 75 évesen kérte, hogy egy szélesebb szobába költözhessen, mivel rengeteg könyvét így könnyebben el tudta helyezni. Bár a portás felvetette neki: minek kell átköltöznie arra a kis időre, a „kis idő” mintegy negyed évszázad lett, Tihamér atya 101 éves korában hunyt el. Azt tehát nem tudhatjuk, mennyi időnk van ebben az árnyékvilágban, de azt mi döntjük el, hogyan, mire használjuk ki ezt. El tudjuk-e értelmesen tölteni? Ez a mi felelősségünk. Richárd atya egyik írását idézve: Csak magu(n)kon múlik!

Természetes, hogy minden ember szeretne boldog lenni ebben az idejében. De nem tévesztjük össze a sikert a boldogsággal? Ma az a fontos, hogy forintosítható legyen mindaz, amit megtanulunk, amit teszünk. Lehet, hogy sikeresek is gondoljuk magunkat, gazdagodunk anyagilag. De boldogok leszünk-e tőle? Richárd atya szavai szerint a boldogságot nem a pénz jelenti, hanem a sikeresen megélt emberi kapcsolataink. Ebben tudnak segíteni a nagyszülők, élettapasztalataikat megosztva unokáikkal. Ha ma valaki panaszkodik arra, hogy mennyi gondja van, milyen nehéz a megélhetése, az idősek el tudják mondani, hogy ők nehezebb történelmi időket megélve, reménytelennek tűnő helyzeteket tudtak átvészelni, kiállva a megpróbáltatásokat. S nem voltak boldogtalanabbak, mint a mai generációk. Devecseri Gábor versét idézte az atya példának:

„Megszülettünk hirtelen, egyikünk se kérte. Kérve kérünk, szép jelen: meg ne büntess érte.

Kérünk, kurta pillanat, ne vess tűzre, lángra, szép olajfa-lomb alatt várhassunk halálra.

Hadd teljék az életünk – mint lehet – szelíden, gyolcsban zengjük énekünk, nem csalános ingben.”

S rossz felfogás, ha valaki nagyszülőként azért érzi magát feleslegesnek, mert nem tud már az unokákra sütni-főzni, hasznukra lenni. Tud. Már azzal, hogy ott van az unokái, dédunokái mellett, hogy ők elmondhassák: van nagyink, van dédink. Akiktől az idősek életbölcsességét megtanulhatják. Akik tudják értékelni az élet szépségeit, amelyek mellett rohanó világunkban elsiklunk. Richárd atya megosztotta velünk két idős szerzetestársa beszélgetését, akik szépként értékelték a napot, mert kinyílott az aranyeső. Gyönyörködtek abban, hogy az Élet él (és élni akar). Mi észrevesszük-e?

Zárszavában pedig Óbecsey István verséből szavalt el Richárd atya is több versszakot (nem beszéltünk össze, de, mint tudjuk: nincsenek véletlenek), kiemelve: szeressétek az öregeket!

A szentmise végén hagyományosan a nagyszülőknek kérte a jó Isten bőséges áldását püspök atya, végül megáldotta a búcsú során vásárolt kegytárgyakat is. A szabadtéri rendezvényt szokás szerint körmenet zárta, a teljes ünnep pedig a templomban megtartott szentségimádással és imával ért véget.

 

További képek a Nagyszülők zarándoklata galériában!

Csengetési rend

1. óra:           8 – 8.45

2. óra:           9 – 9.45

3. óra:         10 – 10.45

4. óra:         11 – 11.45

5. óra:         12 – 12.45

6. óra:         13 – 13.45

7. óra:         14 – 14.45

Kapcsolat

 7012 Alsószentiván, Béke u. 112.

 info@fatimai.hu

  +36-25/504-710

  www.fatimai.hu

©2021 Fatimai Boldogasszony Általános Iskola

Az oldal sütiket használ a tökéletesebb felhasználói élmények érdekében. Részletekért nézze meg az adatvédelmi nyilatkozatunkat. További részletek.