Igazán különleges programon vehettek részt intézményünk óvodás és iskolás gyermekei.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park három szakembere lehetőséget biztosított arra, hogy a Fatimai Boldogasszony Általános Iskola és Óvoda diákjai, ovisai megismerkedhessenek a madárgyűrűzés tudományával.
"A madárgyűrűzés egy kutatási módszer, ami a madarak egyedi jelölésén alapul. A sorszámozott gyűrűkkel megjelölt madarak minden egyes megfigyelése, visszafogása vagy kézrekerülése sokat árul el életükről, különösen mozgásukról, vonulásukról. A madárgyűrűzés segítségével – sok más igen hasznos eredmény mellett – megismerhetjük az egyes madárfajok szezonális vonulási útvonalait, pihenő- és táplálkozóhelyeit, telelőterületeit, végső soron a madárvonulási rendszerek egész Földünket átfogó hálózatát." - olvashatjuk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület honlapján.
Ebbe a hálózati rendszerbe ezúton kerültek bele az Alsószentivánon, a Fatimai kegyhely közelében élő madarak is. Több, mint 60 tollas egyedet sikerült befognia Nagy Imrének (természetvédelmi őrkerület-vezető, Vértes-Mezőföldi Tájegység), Csihar Lászlónak (Natura 2000 gyepvédelmi tanácsadó, Vértes-Mezőföldi Természetvédelmi Tájegység) és Staudinger Istvánnak(DINPI és Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa).
Hét madárfaj képviselői mutatták meg magukat: volt köztük fakusz, széncinege, kék cinege, barátcinege, vörösbegy, ökörszem és csuszka.
Megfigyelhettük a madarak külső jegyeit. István és Imre feljegyezték a biometriai adataikat: pl. szárnyhossz, kézevező hossza, kondíció, madár súlya stb. És bizony megerősítették abban a gyermekeket, hogy bizony a cinegének nincs cipője 🙂.
A madárfogási módszerek közül a függönyháló és a hívóhang technikáit alkalmazták a szakemberek. Bár a hívóhang használatára nem nagyon volt szükség, mivel a korábban kihelyezett madáretetőre rengeteg érdeklődő érkezett. Ez pedig mind annak köszönhető, hogy a korábbi hetekben sok gyermek és családjaik is kijártak az erdőbe feltölteni az etetőt madáreleséggel. Ezért pedig nagyon hálásak vagyunk nekik! A későbbi időszakban sem hagyjuk magukra a madarakat, igyekszünk a tavasz kezdetéig folyamatosan pótolni a madáreleséget az etetőben.
Igazán nagy élmény volt ez a délelőtt pedagógusoknak és gyermekeknek egyaránt.
Hálásak vagyunk a szakembereknek, azért, hogy megtiszteltek bennünket szakmai programjukkal, előadásukkal! Köszönjük szépen!
Turzainé Gazsó Kata
További képek a Madárgyűrűzés galériában!